You are here: Home > Zdrowa dieta > Nawadnianie ciała w czasie wysiłku fizycznego

Nawadnianie ciała w czasie wysiłku fizycznego

W trakcie ćwiczeń fizycznych tracimy duże ilości wody. Prócz wody, w trakcie wysiłku tracimy też wartościowe składniki mineralne, tj. chlor, potas, magnez, sód a także wapń, a z nimi również niektóre witaminy. Bardzo dobrym sposobem na uzupełnienie niedoboru wody są napoje izotoniczne. To płyn, którego stężenie jest takie samo, jak stężenie płynów ustrojowych w ludzkim organizmie. Napoje izotoniczne – oprócz wody – zawierają dodatkowo koniecznie minerały oraz węglowodany, niekiedy także witaminy.

sprawdź ofertę polecanego sklepu Sport Shop
Autor: Peter Mooney
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku niedostatecznego dostarczania płynów, wydajność organizmu szybko spada. Nawet małe odwodnienie może być niebezpiecznym dla zdrowia. Podczas gdy utracimy taką ilość wody, jaka odpowiada 5 % masy ciała, wydolność naszego organizmu spadnie aż o trzydzieści procent. Następnym ważnym składnikiem tego rodzaju napojów jest sód. To dzięki niemu wypijana woda zostaje skutecznie wchłoniętą. Jest on także ważny do podtrzymania balansu elektrolitów. W trakcie wysiłku fizycznego sód pozwala na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Oprócz sodu, w napojach izotonicznych mieści się też potas, który to również bierze udział w wielu procesach niezbędnych do właściwego działania układu nerwowego i mięśniowego.

Podczas treningów w ciele ubywa wody, ciało się przegrzewa, zaś zapasy węglowodanów maleją. Z tej przyczyny odczuwamy wyczerpanie.

Trening
Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Popijanie napojów izotonicznych jest w stanie to uczucie opóźnić poprzez dostarczenie łatwo dostępnej energii a także uzupełnienie ubytków wody.

Rodzaj płynu przyjmowanego w czasie treningów, jest uzależniony od rodzaju a także intensywności wysiłku, który podejmujemy. Osoby które stosują intensywne obciążenie trwające do godziny, takie jak aerobik, pływanie, jogging, potrzebują jedynie uzupełnienia płynów. W tym wypadku najlepiej jest pić wodę, herbatkę czy rozrzedzony sok. Nie ma wymogu uzupełniania węglowodanów czy elektrolitów.

Przy ćwiczeniach utrzymujących się dłużej – powyżej godziny (na przykład futbol, wyścigi na dłuższe dystanse, rowerki stacjonarne), potrzebne może być uzupełnianie płynów a także węglowodanów. Zapobiega to przegrzaniu, odwodnieniu a również spadkowi energii. Deficyt węglowodanów przy tego typu trudach może powodować spadek formy.

Tags: , , , ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Comments are closed.